Stručne
Neexistuje jedna najlepšia taktická obuv, existuje len najlepšia obuv pre vaše podnebie, vašu záťaž a vaše predpisy. Pre väčšinu ľudí, ktorí chodia so záťažou mimo spevnených ciest, je najbezpečnejšou univerzálnou voľbou Salomon Quest 4D GTX Forces 2 EN. Ak potrebujete obuv podľa AR 670-1 do horúceho počasia, pozrite sa na Garmont T8 NFS 670. Pre políciu a služobné nosenie za každého počasia Lowa Zephyr MK2 GTX Mid. Ako ľahkú a lacnú obuv na výcvik Danner Tachyon 8". Do zimy a mokra Garmont T8 Extreme WP alebo Lowa Z-8N GTX C. Nech si vyberiete čokoľvek, nech je obuv taká ľahká, ako to úloha dovoľuje: v jednej štúdii stálo každých 100 g pridaných na topánku približne šesťkrát viac energie ako 100 g v batohu. A pri kúpe rozhoduje najprv padnutie, až potom značka.
Tento sprievodca je určený vojakom, ktorí si kupujú vlastnú obuv nad rámec výstroja, policajtom a pracovníkom bezpečnostných služieb, ktorí vyberajú služobnú obuv, a strelcom a poľovníkom, ktorí chcú niečo lepšie ako turistickú topánku. Zoraďuje deväť modelov podľa toho, v čom je každý z nich naozaj dobrý, pri každom uvádza hmotnosť a cenu od výrobcu, vymenúva skutočné nevýhody a zhrnuje, čo hovorí vojenský výskum o hmotnosti obuvi, zraneniach a pľuzgieroch. Žiadnu z týchto topánok nepredávame a nič na nich nezarábame. V tomto článku nie sú žiadne affiliate odkazy. Sme bratislavský obchod, ktorý predáva vybavenie Safariland, Blue Force Gear a HATCH, takže jediné naše produkty, ktoré tu uvidíte, sú rukavice a opasok v krátkej časti ku koncu. Ak chcete cenovú ponuku na obuv pre objednávku jednotky, kontaktujte nás.
Ako sme túto obuv vyberali
- Pre tento článok sme túto obuv laboratórne netestovali ani dlhodobo nenosili. Hmotnosti, výšky, materiály a ceny pochádzajú z produktových stránok samotných výrobcov alebo od menovaného amerického predajcu tam, kde ich výrobca nezverejňuje. Pri každom údaji je odkaz.
- Hmotnosti sú údaje výrobcu pre jednu topánku vo veľkosti, ktorú uvádza. Veľkosti sa medzi značkami líšia, takže malé rozdiely berte ako šum.
- Ceny sú bežné americké ceny v čase písania (október 2026). Často sa menia.
- Časť o výskume cituje publikované štúdie podľa názvu, s odkazmi. Kde sme číslo nedokázali dohľadať k jeho zdroju, vynechali sme ho.
- Kde citujeme skúsenosti majiteľov, uvádzame to a odkazujeme na recenziu. Naše hodnotenia a poradie sú náš vlastný úsudok založený na parametroch a dôkazoch, nie na osobnom nosení.
Najlepšia taktická obuv v skratke
| Poradie a model | Najvhodnejšie na | Cena (USA) | Hmotnosť jednej topánky | Výška | Nepremokavá |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. Salomon Quest 4D GTX Forces 2 EN | Najlepšia celkovo: náročný terén a záťaž | približne $270 | 650 g (UK 8.5) | Stredný/vysoký turistický strih | Áno, Gore-Tex |
| 2. Garmont T8 NFS 670 | Horúce počasie, AR 670-1 | $185 | 505 g (US 9) | Trieda 8 in | Nie |
| 3. Lowa Zephyr MK2 GTX Mid | Polícia a služba, každé počasie | $285 | 570 g | 145 mm zvonka | Áno, Gore-Tex |
| 4. Salomon XA Forces Mid GTX EN | Ľahká nepremokavá | približne $230 | 540 g (US 9) | Stredná | Áno, Gore-Tex |
| 5. Danner Tachyon 8" | Nízky rozpočet, výcvik, horúčava | $180 | približne 370 g (26 oz za pár) | 8 in | Nie |
| 6. Belleville Flyweight C320 | Vyrobené v USA, v súlade s Berry | $200 | približne 567 g (20 oz) | 8 in | Nie (bez podšívky) |
| 7. Garmont T8 Extreme WP 400g Thinsulate | Chladné počasie | $240 | 730 g (US 9) | 8 in | Áno, G-Dry |
| 8. Lowa Z-8N GTX C | Ťažká záťaž, mokrý terén | $390 | 715 g | 210 mm zvonka (8 in) | Áno, Gore-Tex |
| 9. Garmont T8 Specter LE Zip | Bočný zips na hliadku | $160 | Nezverejnená | 8 in | Neuvádza sa |
Na čom pri taktickej obuvi naozaj záleží
Toto sú veci, ktoré rozhodujú o tom, či dlhý deň zakončíte so zdravými nohami.
- Padnutie. Dĺžka, šírka a fixácia päty. Drahá topánka v nesprávnej veľkosti je továreň na pľuzgiere. V štúdii izraelskej armády na elitných pešiakoch-regrútoch (Milgrom a kolegovia, 2016) malo štandardnú šírku D len 34,8 % nameraných chodidiel. Ak máte široké chodidlá, hľadajte značky, ktoré vyrábajú širokú verziu, napríklad rad T8 od Garmontu a Salomon XA Forces Mid Wide.
- Hmotnosť. Hmotnosť na nohách stojí oveľa viac energie ako hmotnosť na chrbte. Čísla uvádzame nižšie.
- Nepremokavá, alebo nie. Membrána nepustí dnu kaluže, ale zadrží aj pot. V horúčave schnú nenepremokavé topánky rýchlejšie. V chlade a mokre membránu chcete.
- Opora a podrážka. Tuhší podvozok a hlbší dezén pomáhajú pod ťažkým batohom v rozbitom teréne. Ohybná, ľahšia podrážka je príjemnejšia na asfalte a vo vozidlách.
- Predpisy. Vojaci potrebujú obuv, ktorá spĺňa AR 670-1, ak ju nosia k uniforme. Polícia má často vlastné predpisy na farbu, leštenie a bezpečnostné špičky.
9 najlepších taktických topánok zoradených podľa použitia
1. Salomon Quest 4D GTX Forces 2 EN: najlepšia celkovo
Približne $270 v čase písania (US Elite Gear uvádza $269.95). Produktová stránka Salomon.
- Hmotnosť: 650 g na topánku vo veľkosti UK 8.5 pre verziu EN, podľa technického listu Salomon od predajcu.
- Konštrukcia: zvršok z celozrnnej kože a sieťoviny, podšívka Gore-Tex, ochranná špička a lem proti blatu, podrážka Contagrip MD, medzipodrážka EnergyCell s dvojitou hustotou, Salomon 4D Advanced Chassis. Výška podrážky 29 mm pod pätou a 17 mm pod prednou časťou chodidla (drop 12 mm).
- EN: označenie EN znamená, že podrážka je testovaná na odolnosť proti šmyku a olejom, odolnosť proti prepichnutiu a antistatické vlastnosti.
- Pre koho: pre každého, kto nesie záťaž v náročnom alebo mokrom teréne: pechotu, horské jednotky, poľovníkov, záchranárov.
Výhody: opora horskej topánky s väčšou ohybnosťou ako u väčšiny; nepremokavá podšívka; podrážka odolná proti prepichnutiu vo verzii EN; dostupná vo verzii regular aj EN a v niekoľkých farbách.
Nevýhody: vonkajšia sieťovina znamená, že nespĺňa pravidlo AR 670-1 zakazujúce sieťovinu, preto si to overte skôr, ako ju budete nosiť k uniforme US Army. V lete je kvôli membráne teplá. Najčastejšou sťažnosťou je životnosť: nezávislá recenzia civilného modelu Quest 4D 2 GTX, ktorý má rovnakú konštrukciu, uvádza medzi známymi problémami odlepovanie podrážky (PropelRC). Predaj v USA je u niektorých predajcov obmedzený na adresy v USA a APO/FPO. Stránky Salomonu tiež upozorňujú, že niektoré modely obsahujú PFAS.
Náš verdikt: najlepšia samostatná topánka, ak môžete vlastniť len jednu a nosíte záťaž mimo ciest. Nie je to obuv do horúceho a suchého podnebia ani k uniforme, ktorá vyžaduje AR 670-1.
2. Garmont T8 NFS 670: najlepšia do horúceho počasia a podľa AR 670-1
$185 na americkej stránke Garmont Tactical.
- Hmotnosť: 505 g na topánku vo veľkosti US 9, podľa Garmontu.
- Konštrukcia: zvršok zo semišovej kože hrúbky 1,8 mm s polyesterovými vložkami, stielka Ortholite Ultra, rýchloviazanie s uzavretými háčikmi. Garmont ju uvádza ako nenepremokavú a rýchloschnúcu.
- Súlad s predpismi: uvádzaná ako vyhovujúca AR 670-1. Verzie Regular a Wide, US 4 až 15.
- Pre koho: pre vojakov, ktorí potrebujú vyhovujúcu obuv, ktorá je ľahká a priedušná; pre každého, kto pracuje v horúčave.
Výhody: veľmi ľahká na obuv triedy 8 palcov; nie je nepremokavá, takže vyschne; široká verzia; primeraná cena.
Nevýhody: bez membrány, takže v daždi a rose vám zmoknú nohy. Stránka Garmontu upozorňuje, že obsahuje PFAS a nemožno ju zasielať do Kalifornie ani do New Yorku. Veľkosti sa môžu líšiť od ťažšieho modelu T8 Bifida: jeden recenzent, ktorý vlastní oba, uvádza, že Bifida bola zhruba o pol čísla väčšia (recenzia US Patriot Tactical). Berte to ako skúsenosť jedného človeka, nie ako pravidlo.
Náš verdikt: silná voľba na nosenie v horúcom počasí v súlade s predpismi. Ak nosíte ťažké batohy, pozrite sa na jej súrodenca, T8 Bifida ($185, 675 g na topánku vo veľkosti US 9, podrážka Vibram), ktorú Garmont stavia na ťažšiu záťaž.
3. Lowa Zephyr MK2 GTX Mid: najlepšia pre políciu a služobné nosenie
$285 na americkej stránke Lowa.
- Hmotnosť: 570 g na topánku, podľa Lowa.
- Konštrukcia: zvršok zo štiepenkovej kože a Cordury, podšívka Gore-Tex ePE (Lowa uvádza, že bez úmyselne pridaných PFAS), dvojito vstrekovaná medzipodrážka DuraPU, podrážka Lowa X-Trac Military, ochrana priehlavku pri zlaňovaní fast-rope, zaisťovacie očko pri členku.
- Výška: 110 mm vnútri, 145 mm zvonka, takže ide o strednú výšku, nie o 8-palcovú topánku.
- Certifikácia: CE EN ISO 20347:2012, s kódmi podrážky odolnej proti šmyku, teplu a palivovému oleju. Vyrobené na Slovensku.
- Pre koho: pre hliadkujúcich policajtov, pracovníkov bezpečnostných služieb a každého, kto sa presúva medzi autom, chodníkom, budovami a poľom.
Výhody: certifikovaná protišmyková podrážka, čo je dôležité na mokrých podlahách a schodoch; nepremokavá bez toho, aby bola ťarbavá; nízky strih vhodný na šoférovanie a kľačanie; membrána bez PFAS.
Nevýhody: drahá. Príliš nízka pre AR 670-1, ktorá vyžaduje 8 až 10 palcov. Ako každá topánka s membránou je v lete teplá. Existujú falzifikáty; kupujte od Lowa alebo autorizovaného predajcu.
Náš verdikt: naša voľba služobnej obuvi. Prirodzene sa hodí k zostave policajného služobného opasku, kde trávite deň skôr na tvrdých podlahách než na chodníkoch v prírode.
4. Salomon XA Forces Mid GTX EN: najlepšia ľahká nepremokavá obuv
Približne $230 (Salomon US uvádza $230; US Elite Gear $229.95). Produktová stránka Salomon.
- Hmotnosť: 540 g na topánku vo veľkosti US 9.
- Konštrukcia: vychádza z trailovej topánky Salomon XA Pro 3D. Zvršok z kože s PU povrchovou úpravou a sieťoviny, podšívka Gore-Tex, podrážka Contagrip MD, medzipodrážka EnergyCell, Quicklace. Výška podrážky 21 mm pod pätou a 11 mm pod prednou časťou chodidla.
- EN: antistatická podrážka odolná proti prepichnutiu, olejom a šmyku. Existuje aj široká verzia.
- Pre koho: pre ľudí, ktorí sa pohybujú rýchlo a naľahko: zásahové tímy, personál strelníc, airsoft a poľovníkov, ktorí neznášajú ťažkú obuv.
Výhody: pocitovo blízko trailovej topánke; nepremokavá; šnurovanie jedným potiahnutím; široká verzia.
Nevýhody: pod ťažkým batohom menšia opora členka ako Quest. Quicklace je rýchle, ale ťažšie sa jemne dolaďuje a v teréne sa ťažšie opravuje ako bežné šnúrky. Sieťovina a stredná výška ju vylučujú pre AR 670-1. Salomon v nej uvádza PFAS.
Náš verdikt: najlepšia voľba, ak chcete nepremokavú obuv, ktorá sa nosí ako tenisky. Nie na ťažkú záťaž.
5. Danner Tachyon 8": najlepšia lacná obuv na výcvik
$180 na stránke Danner.
- Hmotnosť: 26 oz za pár, podľa Dannera, teda približne 370 g na topánku. Najľahšia obuv v tomto zozname.
- Konštrukcia: syntetický zvršok, bez podšívky, nie je nepremokavá, nylonová stielková výstuž, polyuretánová stielka a podrážka Danner Tachyon. Vyrobené vo Vietname.
- Pre koho: na výcvik, do horúceho počasia, na airsoft a pre každého, kto chce 8-palcovú topánku, ktorá sa nosí ako tenisky.
Výhody: veľmi ľahká, rýchlo schne, lacná na značkovú obuv. Rose Anvil ju vo videu nižšie rozrezal napoly, ak chcete vidieť, aké málo je vo vnútri.
Nevýhody: samotný Danner uvádza, že je „navrhnutá na výcvik mimo služby“, a konštrukcia je tenká. Malá ochrana pred kameňmi a žiadna nepremokavosť. Pri takto ľahkej obuvi je otvorenou otázkou životnosť a Danner nezverejňuje žiadne hodnotenie opotrebenia. Nedá sa renovovať.
Náš verdikt: skvelá hodnota na výcvik a do horúčavy. Nečakajte, že vydrží ako kožená topánka alebo že vás ochráni v náročnom teréne.
6. Belleville Flyweight C320: najlepšia obuv vyrobená v USA v súlade s Berry
$199.99 na stránke Belleville.
- Hmotnosť: 20 oz na topánku (približne 567 g), podľa Belleville.
- Konštrukcia: hovädzia koža a nylon, bez podšívky, bez zateplenia, mäkká špička, podrážka Vibram Incisor, polyuretánová medzipodrážka UL235 Ultra-Lite.
- Súlad s predpismi: Belleville uvádza označenia AR 670-1 a AFI 36-2903. Vyrobené v USA a v súlade s Berry.
- Pre koho: pre príslušníkov ozbrojených síl a agentúry, ktoré musia nakupovať americké výrobky, a pre každého, kto chce ľahkú obuv do horúceho počasia od firmy, ktorá vyrába služobnú obuv pre armádu.
Výhody: ľahká na koženú 8-palcovú topánku; vyrobená v USA; Belleville bol jedným z dvoch výrobcov armádnej horskej bojovej obuvi do horúceho počasia.
Nevýhody: bez nepremokavosti. Len vo farbe coyote brown. Stránka Belleville neuvádza hodnotenie nepremokavosti ani možnosti šírky, preto si veľkosť overte u predajcu.
Náš verdikt: jasná voľba, ak vaše pravidlá obstarávania vyžadujú súlad s Berry. Inak je Garmont NFS 670 ľahší a lacnejší.
7. Garmont T8 Extreme WP 400g Thinsulate: najlepšia do chladného počasia
$240 na americkej stránke Garmont Tactical.
- Hmotnosť: 730 g na topánku vo veľkosti US 9.
- Konštrukcia: zvršok zo semiša hrúbky 1,8 mm a polyesteru, zateplenie 400 g 3M Thinsulate, nepremokavá membrána G-Dry, podrážka Vibram Atlas, výška 8 palcov.
- Súlad s predpismi: uvádzaná ako vyhovujúca AR 670-1. Verzie Regular a Wide, US 4 až 14.
- Pre koho: na zimný výcvik v teréne, statické služby v chlade, policajné stanovištia v chladnom počasí.
Výhody: teplá, nepremokavá a stále vyhovujúca predpisom; široká verzia.
Nevýhody: zateplenie 400 g je na náročný pochod v miernom počasí príliš teplé; pot potom chlad v nohách ešte zhorší. Ťažšia ako jej letní súrodenci. Nenahradí poriadnu obuv do extrémneho chladu.
Náš verdikt: obuv do chladného počasia, ktorú by sme si vybrali v rámci predpisov AR 670-1. Majte k nej aj letný pár.
8. Lowa Z-8N GTX C: najlepšia na ťažkú záťaž a mokrý terén
$390 na americkej stránke Lowa.
- Hmotnosť: 715 g na topánku.
- Konštrukcia: zvršok z nubukovej kože a textilu, podšívka Gore-Tex, dvojito vstrekovaná medzipodrážka DuraPU, podrážka Lowa Tactical Z Trac spĺňajúca protišmykovú normu SRA, ochrana priehlavku pri zlaňovaní fast-rope. 175 mm vnútri, 210 mm zvonka (trieda 8 palcov). Vyrobené na Slovensku.
- Pre koho: na dlhé hliadky s veľkými batohmi vo vlhkom podnebí; pre každého, kto už zodral ľahšiu obuv.
Výhody: vysoká, s dobrou oporou, nepremokavá a certifikovaná; stavaná na ťažkú záťaž; vysoká sára nepustí dnu blato a vodu.
Nevýhody: najdrahšia obuv v tomto výbere. Ťažká, čo počas dňa pocítite. Čierna nubuková verzia nemá farbu podľa AR 670-1; ak potrebujete súlad s predpismi, pozrite si verzie Lowa vo farbe coyote. Na hliadku alebo strelnicu zbytočne veľa.
Náš verdikt: kúpte si ju, ak vaša práca znamená veľa záťaže v mokrom teréne. Všetci ostatní budú spokojnejší s niečím ľahším.
9. Garmont T8 Specter LE Zip: najlepšia obuv s bočným zipsom na hliadku
$160 na americkej stránke Garmont Tactical.
- Hmotnosť: Garmont ju nezverejňuje.
- Konštrukcia: celozrnná koža hrúbky 1,8 mm s povrchovou úpravou a polyesterovými vložkami, výška 8 palcov, bočný zips plus šnurovanie so zaisťovacím pásikom, ochrana proti nárazom D3O v jazyku a členku, medzipodrážka EVA s jednou hustotou, podrážka Garmont Traction Formula.
- Odolnosť proti šmyku: Garmont uvádza, že podrážka spĺňa EN ISO 20347:2024 a ASTM F2913-24.
- Pre koho: pre hliadkujúcich policajtov, ktorí sa prezliekajú v šatni, príslušníkov väzenskej stráže, každého, kto potrebuje špičku, ktorú možno leštiť.
Výhody: najlacnejšia obuv v tomto výbere; špička, ktorú možno leštiť, vyhovuje väčšine policajných predpisov o uniforme; testovaná odolnosť proti šmyku; rýchle obúvanie a vyzúvanie.
Nevýhody: nezverejnená hmotnosť a neuvedená nepremokavosť, čo je pri služobnej obuvi nedostatok. Zipsy sa pri väčšine topánok s bočným zipsom pokazia ako prvé a medzipodrážka EVA sa stláča rýchlejšie ako PU. Obsahuje PFAS, takže ju nemožno zasielať do Kalifornie ani do New Yorku.
Náš verdikt: dobrá hodnota na hliadku. Raz ju poriadne zašnurujte, potom používajte zips a zips často kontrolujte.
Porovnanie obuvi podľa dôležitých parametrov
| Model | Zvršok | Podrážka a medzipodrážka | AR 670-1 (podľa výrobcu) | Široká verzia |
|---|---|---|---|---|
| Salomon Quest 4D GTX Forces 2 EN | Koža a sieťovina | Contagrip MD, EnergyCell, 4D chassis | Neuvádza sa | V technickom liste, z ktorého sme vychádzali, nie je |
| Garmont T8 NFS 670 | Semiš a polyester | Stielka Ortholite Ultra | Áno | Áno |
| Lowa Zephyr MK2 GTX Mid | Štiepenková koža a Cordura | X-Trac Military, DuraPU | Nie (stredná výška) | Overte u Lowa |
| Salomon XA Forces Mid GTX EN | Koža s PU povrchovou úpravou a sieťovina | Contagrip MD, EnergyCell | Neuvádza sa | Áno |
| Danner Tachyon 8" | Syntetický | Danner Tachyon, nylonová stielková výstuž | Pri čiernom modeli sa neuvádza | Overte u Dannera |
| Belleville Flyweight C320 | Hovädzia koža a nylon | Vibram Incisor, PU | Áno | Overte u Belleville |
| Garmont T8 Extreme WP | Semiš a polyester | Vibram Atlas | Áno | Áno |
| Lowa Z-8N GTX C | Nubuk a textil | Tactical Z Trac, DuraPU | Neuvádza sa | Overte u Lowa |
| Garmont T8 Specter LE Zip | Celozrnná koža s povrchovou úpravou | Traction Formula, EVA | Neuvádza sa (policajná obuv) | Neuvádza sa |
Čo hovorí výskum o obuvi, hmotnosti a zraneniach
Tu je, čo zistili štúdie, aj s obmedzeniami každej z nich.
Hmotnosť na nohách stojí viac ako hmotnosť na chrbte
Staré pravidlo z pochodov so záťažou hovorí, že jedna libra na nohách sa rovná piatim na chrbte. Pochádza z výskumu nosenia záťaže. Legg a Mahanty (Ergonomics, 1986) nechali piatich mužov kráčať na bežiacom páse s batohom vážiacim približne 35 % telesnej hmotnosti, pričom menili hmotnosť obuvi. Abstrakt uvádza, že každých 100 g pridaných na obuv zvýšilo spotrebu kyslíka v priemere o 0,96 %, oproti len 0,15 % pri 100 g pridaných do batohu. To je zhruba 6,4-krát viac. Staršia práca Soula a Goldmana (Journal of Applied Physiology, 1969) je obvyklým zdrojom tej istej myšlienky.
Novšia štúdia US Army má bližšie k reálnemu životu. Lavoie, Looney a kolegovia (Footwear Science, 2023) merali 34 vojakov kráčajúcich rýchlosťou 4,2 až 7,1 km/h v bežeckých topánkach (približne 0,6 kg za pár) a v moderných bojových topánkach (približne 1,2 kg za pár). Energetická náročnosť chôdze meraná spotrebou kyslíka bola v bojovej obuvi o 6 až 9 % vyššia. Práca z roku 2025 v BMJ Military Health, medzi ktorej autormi bol aj Looney, následne modelovala, čo by mohla priniesť ľahšia a efektívnejšia „super topánka“, a dospela k záveru, že 10 % úspora by v horúcom podnebí citeľne znížila tepelnú záťaž.
Pre nákup to znamená, že rozdiel 360 g medzi Danner Tachyon a Garmont T8 Extreme WP nie je zanedbateľný. Nekupujte ťažkú obuv „pre istotu“.
Obuv, bežecké topánky a zranenia
Zranenia súvisiace s obuvou sa najviac skúmajú počas základného výcviku. Vynikajú dve zistenia.
- Tlmenie nárazov pomáha chodidlu, nie celej nohe. V randomizovanej štúdii na 390 izraelských regrútoch pechoty (Milgrom a kolegovia, Clinical Orthopaedics and Related Research, 1992) malo 90 % počas 14 týždňov výcviku zranenie z preťaženia. Regrúti v upravenej basketbalovej obuvi mali výrazne menej únavových zlomenín metatarzov a zranení chodidla z preťaženia ako tí v štandardnej pechotnej obuvi, celková miera zranení však neklesla.
- Výmena bojovej obuvi za bežecké topánky pri telesnej príprave zranenia jednoznačne neznížila. Knapik, Jones a Steelman (Military Medicine, 2015) spojili 12 štúdií základného bojového výcviku US Army pred prechodom na bežecké topánky pri telesnej príprave v roku 1982 a po ňom. Zistili len malý rozdiel v celkovej miere zranení aj v miere zranení dolných končatín (pomer rizika bojová obuv ku bežeckým topánkam 1,04 u mužov a 0,94 u žien).
Žiadna obuv teda sama osebe nezastaví zranenia z preťaženia. Väčší význam má tréningová záťaž, kondícia a padnutie. Mäkká, tlmená obuv môže chrániť prednú časť chodidla, čo je dôvod vymeniť opotrebované stielky, nie dôvod veriť topánke, ktorá „zabraňuje zraneniam“.
Padnutie a životnosť pri skutočnom výcviku
Tá istá izraelská skupina neskôr sledovala elitných regrútov pechoty v dvoch typoch obuvi (Milgrom a kolegovia, Disaster and Military Medicine, 2016). Pridelená obuv do horúceho počasia vydržala pri výcviku v priemere 5,2 mesiaca a 42 % regrútov, ktorí ju nosili, malo aspoň jedno zranenie súvisiace s obuvou. Novo navrhnutá obuv dopadla oveľa horšie: 72 % malo zranenia súvisiace s obuvou a takmer všetci regrúti sa do troch týždňov vrátili k pôvodnej. Štandardnú šírku D malo len 34,8 % chodidiel. Ponaučenie pre kupujúcich: nový dizajn nie je automaticky lepší, obuv sa pri náročnom používaní opotrebuje rýchlejšie, ako ľudia čakajú, a na šírke záleží.
Pľuzgiere: ponožky sú rovnako dôležité ako obuv
Pľuzgiere sú najčastejším zdravotným problémom na peších pochodoch, podľa prehľadu Josepha Knapika z roku 2014 v Journal of Special Operations Medicine. Odporúča obuv správnej veľkosti, pravidelné pochody na otužovanie chodidiel a ponožky, ktoré znižujú trenie a vlhkosť. V štúdii na 357 regrútoch US Marine Corps na Parris Island (Knapik a kolegovia, Military Medicine, 1996) znížila hrubá ponožka z vlny a polypropylénu nad tenkou polyesterovou spodnou ponožkou výskyt pľuzgierov na 40 % oproti 69 % pri štandardnej vojenskej ponožke. Vážne pľuzgiere, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie, klesli z 24 % na 11 %. Najväčší rozdiel sa ukázal v prvých týždňoch, teda presne vtedy, keď sa nová obuv rozchodí.
Nenašli sme kontrolovanú štúdiu, ktorá by merala, ako dlho treba obuv rozchodiť. Naša rada, a zároveň bežná rada inštruktorov, znie: novú obuv noste najprv na krátke prechádzky, potom na dlhšie a nikdy si nový pár neberte na dlhý pochod ani na kurz.
Nepremokavá obuv v horúčave
US Army sa to naučila v Afganistane. Jej pôvodná horská bojová obuv (Mountain Combat Boot) bola nepremokavá. Na leto armáda zaviedla verziu do horúceho počasia od Belleville a Wellco, ktorá nebola nepremokavá a namiesto toho mala perforovanú kožu a drenážne očká. Vedúci projektu v Naticku armáde povedal, že verzia do horúceho počasia ponúka približne dvojnásobnú priedušnosť (US Army, 2011). Military.com informoval, že zmena mala obmedziť spotené nohy.
Pravidlo, ktorého sa držíme: nepremokavú obuv do chladného, mokrého alebo zasneženého podnebia a na statickú službu; nenepremokavú do horúčavy, na prechody riekou (voda z nej vytečie) a na ťažkú prácu v lete. Ak môžete mať v premenlivom podnebí len jeden pár, vyberte si membránu a častejšie si meňte ponožky.
Výskum v jednej tabuľke
| Štúdia | Kto | Zistenie | Čo to znamená pre vás |
|---|---|---|---|
| Legg a Mahanty, Ergonomics 1986 | 5 mužov, bežiaci pás, ťažký batoh | 100 g na topánke stálo približne 6,4-krát viac kyslíka ako 100 g v batohu | Kúpte si najľahšiu obuv, ktorá úlohu zvládne |
| Lavoie, Looney et al., Footwear Science 2023 | 34 vojakov US Army | Bojová obuv zvýšila spotrebu kyslíka pri chôdzi o 6 až 9 % oproti bežeckým topánkam | Obuv predstavuje skutočný energetický náklad, najmä v horúčave |
| Milgrom et al., Clin Orthop 1992 | 390 izraelských regrútov | Obuv tlmiaca nárazy znížila počet únavových zlomenín chodidla, nie celkový počet zranení | Tlmenie pomáha chodidlu; nie je to všeliek |
| Knapik, Jones, Steelman, Mil Med 2015 | 12 štúdií základného výcviku (BCT) US Army | Po prechode telesnej prípravy z bojovej obuvi na bežecké topánky žiadny jasný pokles zranení | Tréningová záťaž je dôležitejšia ako obuv |
| Milgrom et al., Disaster Mil Med 2016 | Izraelskí elitní regrúti pechoty | Obuv vydržala 5,2 mesiaca; 42 % až 72 % malo zranenia súvisiace s obuvou; 34,8 % chodidiel malo šírku D | Najprv padnutie a šírka; opotrebovanú obuv vymeňte |
| Knapik et al., Mil Med 1996 | 357 regrútov US Marine Corps | Hustá vonkajšia ponožka plus spodná ponožka: 40 % pľuzgierov oproti 69 % so štandardnými ponožkami | Investujte do ponožiek, nielen do obuvi |
AR 670-1: čo robí obuv vyhovujúcou
Ak ste americký vojak, obuv musí spĺňať armádne predpisy skôr, než vôbec príde na rad pohodlie. DA PAM 670-1 (odsek 20-5) stanovuje požiadavky na voliteľnú komerčnú obuv:
- Výška 8 až 10 palcov.
- Farba coyote, hovädzia koža rubovou stranou von, s hladkou špičkou.
- Zvršok celý z kože alebo z kože s textilom bez sieťoviny. Zvonka žiadna sieťovina.
- Podrážka len z gumy alebo polyéterového polyuretánu, ladiaca so zvrškom vo farbe coyote, vysoká najviac 2 palce a nesmie zasahovať na pätu ani cez špičku.
Preto sú obuv strednej výšky ako Lowa Zephyr MK2 Mid a obuv so sieťovinou ako modely Salomon Forces vylúčené, nech sú akokoľvek dobré. Garmont T8 NFS 670, Bifida a Extreme WP a Belleville C320 sa predávajú ako vyhovujúce. Vaša jednotka môže mať prísnejšie pravidlá, preto si to overte u nadriadených a uschovajte si vyhlásenie výrobcu o súlade pre prípad, že sa vás naň opýtajú.
Policajné predpisy sú miestne. Mnohé útvary chcú čiernu farbu, špičku, ktorú možno leštiť, a pri niektorých funkciách aj bočný zips alebo bezpečnostnú špičku. Pred kúpou sa informujte.
Videá, ktoré stoja za pozretie
Ako vybrať taktickú obuv: kontrolný zoznam
- Začnite predpismi. AR 670-1, predpis o uniforme vášho útvaru, alebo žiadny.
- Potom podnebie. Horúco a sucho: nenepremokavá. Chlad, mokro alebo statická služba: nepremokavá. Skutočný mráz: zateplená.
- Potom záťaž. Ťažký batoh v náročnom teréne: tuhšia, vyššia obuv ako Quest 4D alebo Z-8N. Hliadka a budovy: stredná výška s protišmykovou podrážkou. Výcvik a strelnica: taká ľahká, aká vám ešte prejde.
- Odmerajte si obe chodidlá, neskoro počas dňa, v ponožkách, ktoré budete nosiť. Skontrolujte šírku aj dĺžku.
- Vyskúšajte ju pred dlhým dňom. Najprv krátke prechádzky. Novú obuv nikdy nepoužite prvýkrát na pochode, kurze alebo výberovom konaní.
- Počítajte s rozpočtom na ponožky a stielky. Uvedená štúdia o ponožkách je najsilnejší dôkaz o pľuzgieroch, aký sme našli.
- Kupujte od výrobcu alebo autorizovaného predajcu. Existujú falošné topánky Lowa a napodobeniny e-shopov zneužívajúce názov Salomon.
Doplňte výstroj: rukavice a opasok
Obuv nepredávame, ale predávame dve veci, ktoré si ľudia k nej často kupujú.
- Rukavice. Na strelnicu a taktickú prácu je rukavica HATCH KSG500 Operator tenká strelecká rukavica s koženou dlaňou a chrbtom ruky z Kevlaru. Na hliadku pridáva HATCH SGK100 Street Guard vložku v dlani z Kevlaru odolnú proti porezaniu. Platí vlastné upozornenie HATCH: odolná proti porezaniu neznamená, že sa nedá prerezať. Celý sortiment nájdete v kategóriách rukavice HATCH, služobné rukavice HATCH a taktické rukavice.
- Opasok. Ak je obuv na strelnicu alebo do terénu, Safariland 4333 Low Profile Battle Belt rozloží hmotnosť na boky a má dva rady MOLLE. Náš návod na zostavenie bojového opasku ukazuje, kam čo patrí, a naše porovnanie najlepších bojových opaskov zoraďuje alternatívy. Viac v kategórii bojové opasky Safariland.
-
KSG500 – OPERATOR™ taktické navliekacie rukavice s KEVLAR®
Orientačná cena 43,40 $ Konečná cena na dopyt -
SGK100 – STREET GUARD® taktické služobné policajné rukavice odolné proti prerezaniu s KEVLAR®
Orientačná cena 40,16 $ Konečná cena na dopyt -
4333 – nízkoprofilový bojový opasok, 2" (50 mm)
Orientačná cena od 181,00 $ Konečná cena na dopyt
Obuv je len jednou časťou záťaže. Ak nosíte balistickú ochranu, hmotnosť na trupe je rovnako dôležitá; začnite naším sprievodcom najlepšími nosičmi plátov a nosičmi plátov Blue Force Gear. Nech nesiete čokoľvek, dajte na jeho prednú časť IFAK a turniket CAT, kam dosiahnete ktoroukoľvek rukou. Ak nosíte puzdro nízko na stehne, pred dlhou chôdzou si prečítajte nášho sprievodcu stehennými puzdrami; mení to pohyb nohy.
Často kladené otázky
Ktorá taktická obuv je celkovo najlepšia?
Pre väčšinu ľudí, ktorí nosia záťaž mimo spevnených ciest, je najbezpečnejšou univerzálnou voľbou Salomon Quest 4D GTX Forces 2 EN. Nespĺňa AR 670-1 a je teplá, preto by sa vojaci v uniforme a ľudia v horúcom podnebí mali radšej pozrieť na Garmont T8 NFS 670.
Je nepremokavá taktická obuv lepšia?
Len v chladných, mokrých alebo zasnežených podmienkach, prípadne pri dlhom státí. V horúčave nepremokavá membrána zadržiava pot. Práve preto US Army urobila svoju horskú obuv do horúceho počasia nenepremokavú, s drenážnymi očkami.
Koľko by mala taktická obuv vážiť?
Tak málo, ako to vaša práca dovoľuje. Obuv v tomto zozname má od približne 370 g do 730 g na topánku. V jednej štúdii stálo 100 g pridaných na topánku približne 6,4-krát viac energie ako 100 g v batohu, takže ľahšia obuv sa počas dlhého dňa vyplatí.
Ktorá taktická obuv spĺňa AR 670-1?
Vyhovujúca obuv je vysoká 8 až 10 palcov, vo farbe coyote, z hovädzej kože rubovou stranou von, s hladkou špičkou, bez vonkajšej sieťoviny a s podrážkou z gumy alebo polyéterového polyuretánu vysokou najviac 2 palce. Z tohto zoznamu predáva Garmont ako vyhovujúce modely T8 NFS 670, T8 Bifida a T8 Extreme WP a Belleville model Flyweight C320. Vždy si overte vyhlásenie výrobcu a predpisy vašej jednotky.
Ako dlho trvá rozchodiť taktickú obuv?
Nenašli sme žiadnu štúdiu, ktorá by stanovila číslo. Moderná syntetická a semišová obuv potrebuje oveľa kratšie rozchodenie ako stará celokožená obuv, no každý nový pár noste najprv na krátke prechádzky a nikdy nie na dlhý pochod. Kvalitné ponožky so spodnou ponožkou znížili výskyt pľuzgierov u regrútov Marine Corps zo 69 % na 40 %.
Ako dlho vydrží taktická obuv?
Závisí to od používania. Pri náročnom výcviku izraelskej pechoty vydržala pridelená obuv do horúceho počasia v priemere približne 5,2 mesiaca. Pri bežnom nosení a na hliadke vydrží oveľa dlhšie. Vymeňte ju, keď je medzipodrážka citeľne stlačená alebo je dezén opotrebovaný.
Je obuv s bočným zipsom vhodná pre políciu?
Je praktická pri prezliekaní v šatni a niektorí policajti na ňu nedajú dopustiť. Slabým miestom je zips, preto si vyberte model so zámkom alebo pásikom, napríklad Garmont T8 Specter LE Zip, a zips často kontrolujte.
Predávate taktickú obuv?
Nie. Žiadnu z topánok v tomto článku nepredávame a nič na nich nezarábame. Ak chcete cenovú ponuku na obuv pre objednávku jednotky, kontaktujte nás.
O autoroch
Tohto sprievodcu napísali Matúš Koleják a Braňo Hrivňák z Combat Defender v Bratislave na Slovensku. Predávame vybavenie Safariland, Blue Force Gear, HATCH a TCI a dodávame ho policajným, vojenským a bezpečnostným zákazníkom v Európe. Obuv nepredávame a nie sme podiatri ani lekári.
Hmotnosti, materiály, výšky, certifikácie a ceny obuvi pochádzajú z produktových stránok výrobcov (Salomon, Garmont, Lowa, Danner, Belleville) a tam, kde Salomon nezverejňuje údaj, ktorý by sme vedeli prečítať, od amerického predajcu US Elite Gear. Kde citujeme skúsenosti majiteľov, je pri nich odkaz. Výsledky výskumu pochádzajú zo štúdií menovaných v texte a požiadavky AR 670-1 z DA PAM 670-1. Pre tento článok sme túto obuv laboratórne netestovali ani dlhodobo nenosili; poradie a verdikty sú náš vlastný úsudok založený na týchto dôkazoch. Ilustrácie boli vygenerované obrazovým modelom AI z našich vlastných produktových fotografií a zobrazujú generickú obuv; nie sú to fotografie tu hodnotených topánok. Ak je tu niečo nesprávne alebo zastarané, dajte nám vedieť a opravíme to.
Naposledy skontrolované: október 2026.
Zdroje
- Salomon: Quest 4D GORE-TEX Forces 2
- US Elite Gear: Salomon Quest 4D GTX Forces 2 EN (cena, hmotnosť, výška podrážky)
- Salomon: XA Forces Mid GTX EN
- US Elite Gear: Salomon XA Forces Mid EN GTX (cena, hmotnosť)
- Garmont Tactical: T8 NFS 670
- Garmont Tactical: T8 Bifida
- Garmont Tactical: T8 Extreme WP 400g Thinsulate
- Garmont Tactical: T8 Specter LE Zip
- Lowa US: Zephyr MK2 GTX Mid
- Lowa US: Z-8N GTX C
- Danner: Tachyon 8" Black
- Belleville: Flyweight C320
- PropelRC: recenzia Salomon Quest 4D 2 (životnosť)
- US Patriot Tactical: recenzia obuvi Garmont T8 (veľkosti)
- Legg SJ, Mahanty A: Energy cost of backpacking in heavy boots, Ergonomics 1986
- Lavoie EM, Looney DP et al.: Effects of modern military footwear on the oxygen costs of walking in US Army personnel, Footwear Science 2023
- Ryan BJ et al.: 'Super boots' for soldiers, BMJ Military Health 2025
- Milgrom C et al.: Prevention of overuse injuries of the foot by improved shoe shock attenuation, Clin Orthop Relat Res 1992
- Knapik JJ, Jones BH, Steelman RA: Physical training in boots and running shoes, Military Medicine 2015
- Milgrom C et al.: The search for the best infantry boot, Disaster and Military Medicine 2016
- Knapik JJ et al.: Influence of boot-sock systems on frequency and severity of foot blisters, Military Medicine 1996
- Knapik JJ: Prevention of foot blisters, Journal of Special Operations Medicine 2014
- U.S. Army: The next step in Soldier footwear (2011)
- Military.com: Army to field warm weather combat boot (2011)
- DA PAM 670-1, odsek 20-5: Boots (text v podobe, ako ho uvádza AR670.com, neoficiálny sprievodca)